Harta site-ului
Ajutor
S-a desfășurat etapa raională și zonală a Turneului de mini-fotbal GUGUȚĂ

La etapa raională a turneului de mini-fotbal Guguţă, care s-a desfăşurat în s. Pîrîta, au participat șapte echipe de copii cu a.n. 2005-2006 din instituțiile de învățământ a raionului Dubăsari. Câştigător la etapa raională a turneului a fost desemnată echipa gazdă. În timpul ceremoniei de premiere a echipelor, participanții proiectului „Școala voluntarilor pro-fotbal“, dintre care majoritatea sunt profesori-antrenori ai echipelor participante la turneu, au primit echipament sportiv de la Federația Moldovenească de Fotbal. Pe locul II s-a aflat echipa din gim. Marcăuți, locul III – L.T. Doroțcaia, locul IV- gim. Oxentea. La fel au fost apreciați cei mai buni jucători: cel mai bun golgheter al turneului a fost desemnat Verlan Ștefan, elev al gim. Pîrîta marcând 8 goluri, cel mai bun jucător – Bulmaga Vicu, elev al gim. Marcăuți și cel mai bun portar a fost declarat Diordiev Alexandru din L.T. Doroțcaia. Echipele cât și jucătorii au primit mențiuni și cadouri din partea organizatorilor. A urmat etapa zonală care s-a desfășurat în raionul Criuleni la data de 17 mai, unde a fost delegată echipa câștigătoare din gim. Pîrîta. S-au jucat 2 jocuri, primul meci între Pîrîta- Dubăsarii Vechi s-a terminat cu egalitate, scor  0:0, al doilea joc Pîrîta-Măgdăcești, scor 2:4 și Măgdăcești – Dubăsarii Vechi = 3:2. Astfel, locurile s-au repartizat: locul I - Măgdăcești; locul II - Dubăsarii Vechi și locul III – Pîrîta. La etapa finală, conform regulamentului se va delega echipa plasată pe locul I.