Harta site-ului
Ajutor
Turneul de Volei între veteranii sportului

La data de 9 aprilie curent la inițiativa Președintelui raionului Dubăsari de comun acord cu Școala sportivă raională, Direcția cultură și turism și Direcția învățămînt s-a dat start la cea dea II-a ediție a Turneului de volei între veteranii sportului avînd vîrsta de 45 ani și mai mari. La competiții care s-au desfășurat în sala Școlii Sportive Raionale din satul Pârâta au participat 6 echipe de veterani din localitățile raionulu Dubăsari: Pîrîta, Coșnița, Doroțcaia, Molovata Nouă, Cocieri și Țîbulăuca. Primele pe terenul de volei au eșit echipele Doroțcaia și Coșnița. Veteranii din Doroțcaia au jucat mai bine, cu tușe puternice peste plasă. Scor final – 2:0. A urmat meciul între echipele Pîrîta și Molovata Nouă. În prima repriză voleibaliștii din Pârâta reușesc să obțină victoria cu 25:21. Repriza a doua a fost foarte încordată, scorul se menține egal 20:20, 23:23, 24:24! Echipa din Molovata Nouă în frunte cu capitanul Ștefan Driga, totuși reușește să schimbe situația de lucruri, rupând victoria cu 26:24. În repriza a III-a capitanul veteranilor din Pârâta Vasile Nagalisov atenționează colegilor săi la unele greșeli, mobilizândui să fie mai atenți în apărare. Urmează câteva tușe puternice pe deasupra plasei și arbitrii fixează victoria echipei din Pârâta – 16:14 și scorul final de 2:1 în favoarea veteranilor din Pârâta. Urmează meciurile Cocieri – Coșnița 2:0, Țibulăuca – Molovata Nouă 2:0, Doroțcaia – Cocieri 0:2, Pârâta – Țibulăuca 0:2 și Doroțcaia – Pârâta 2:0. În finală au trecut echipele Cocieri și Țîbulăuca. În prima repriză scorul se menține egal  8:8, 9:9, 11:11, 12:12, 13:13, după ce veteranii din Cocieri cu câteva tușe puternice majorează scorul în favoarea lor 20:15, 24:20, 25:22! În repriza a doua voleibaliștii din Țîbulăuca reușesc o răsturnare de scor – 25:16. Totul s-a decis în repriza a treia. Veteranii de la Cocieri înving adversarii cu 15:6 și scorul final devine de 2:1 în favoarea echipei unite din Cocieri. A urmat ceremonia premierii. Echipa de veterani din Cocieri a fost decorată cu Diploma de gradul I cu o minge de volei și o Cupă frumoasă. Echipele din Țîbulăuca și Doroțcaia au fost decorate cu Diplome de gradul respectiv și cu câte o minge de volei, iar Molovata Nouă, Pîrîta, Coșnița au primit diplome pentru participarea activă la turneu. De asemeni cu Diplome de onoare au fost decorați cei mai buni jucători: Vasile Nagalisov (Pârâta), Victor Savițchii (Țîbulăuca), cel mai bun atacant, Valeriu rusnac, cel mai bun dirijor de pase, Andrei Nicolaev (Doroțcaia) și Ștefan Cușnir (Cocieri), cel mai vârstnic voleibalist (68 ani).
 Mihai Driga, capitanul echipei Cocieri: «Suntem foarte bucuroși că am cucerit trofeul principal al turneului. În echipa noastră joacă profesori, agenți economici, pensionari de vârsta 62- 68 ani, care de 3 ori în săptămână ne adunăm în sala sportivă din Dubăsari și jucăm volei din plăcere ».