Harta site-ului
Ajutor
Jocurile juniorilor din Republica Moldova la proba kaiak - canoe (ediţia IV-a )
Jocurile juniorilor din Republica Moldova la proba kaiak - canoe (ediţia IV-a )

Pe data de 13 -14 mai 2011, la Vatra, mun. Chişinău s-a desfăşurat finala concursului sportiv proba kaiak - canoe. La acest concurs a participat şi echipa şcolii sportive raionale pentru juniori şi tineret formată din sportivii satelor Cocieri şi Molovata - Nouă, antrenaţi de antrenorii Anatolie şi Alexandru Tanasiev. Respectiv, au participat şi echipele oraşelor Chişinău, Tiraspol,  Bălţi, Tighina, Orhei, Rîbniţa, Anenii Noi, Criuleni şi Căuşeni. Sportivii noştri au dat dovadă de o pregătire fizică bună. Datorită acestui fapt canoistul Conţevici Vasile din s. Cocieri a devenit campion la cursa C - I, 200 metri, iar la cursa C-1, 1000 metri a cîştigat medalia de argint. Deasemenea, au devenit finalişti la diferite curse, cît în simplu atît şi în dublu, următorii canoişti din s. Molovata-Nouă; Angheluţa Adrian- locul VI cursa C - 1, 200 metri, Pahomea Igor- locul VI cursa C - 1, 500 metri, Gazea Andrei- locul VIII cursa C - 1, 1000 metri şi Oprea Cristian- locul VII cursa C - 2, 500 metri. La concurs au participat şi caecistele din s, Cocieri - Basiul Irina şi Agatiev Elena, antrenate de antrenorul Anatolie Sultan. Basul Irina a devenit dublă campioană la cursele k – 2, 500 metri şi k - 2,200 metri şi deţinătoarea medaliei de argint la cursa k - 2, 1000 metri, Agatiev Elena a cîştigat medalia de argint la cursa k - 1, 500 metri. Echipa noastră ar fi obţinut rezultate şi mai bune dacă proba dată ar dispune de innventar sportiv special mai modern, de o încăpere dotată cu echipament sportiv pentru pregătirea fizică pe timpul rece şi cel mai important de mijloace de protecţie pentru a petrece antrenamentele speciale.

A. Tanasiev, maiestru în sport

Lasa un comentariu

Nume
Email
Comentarii
Contact
MD-4572, Republica Moldova,
raionul Dubăsari, satul Coşniţa, str. Păcii 70.

E-mail:  dubasari@list.ru

Jocurile juniorilor din Republica Moldova la proba kaiak - canoe (ediţia IV-a ) - Consiliul Raional Dubăsari

дубоссарский районный совет

Aдрес Дубоссарского Районного Совета

дубоссарский районный совет, Aдрес Дубоссарского Районного Совета,

descmeta

descmeta