Harta site-ului
Ajutor
Echipa s. Pîrîta – campioni la Festivalul de Arte Marţiale
Echipa s. Pîrîta – campioni la Festivalul de Arte Marţiale

Pe data de 02-03 aprilie, anul curent, în or. Chişinău s-a desfăşurat Festivalul Euroasiatic de Arte Marţiale „Voievod”, unde au participat 8 ţări, aşa ca: Moldova, Rusia, Ucraina, Polonia, Azerbaijan, Letonia, Cipru şi Belarus.

Campionatul a evoluat în cîteva compartimente: forme tradiţionale, forme echipe, lupte individual şi lupta cu sabie. Echipa din s. Pîrîta, r. Dubăsari de doi ani la rînd participă la acest campionat internaţional. Echipa a fost formată din 5 sportivi de diferite categorii de vîrstă. Prima zi a campionatului au fost lupte între categoriile de vîrstă copii şi juniori. La această categorie au evoluat sportivii noştri: Boşcanean Igor – 25 kg, anul naşterii – 2002; Plămădeală Dabiel – 34 kg, a. n. -1999; Antonov Dorin – 47 kg, a. n. -1997; Verlan Tudor – 45 kg, a. n. -1996; Ţurcan Semion – 55 kg, a. n. -1996.

Luptele au fost grele, însă sportivii noştri au făcut faţă şi s-au întors de la campionat cu următoarele merite: Plămădeală Daniel – I loc, Ţurcan Semion – I loc, Antonov Dorin – II loc, Verlan Tudor – III loc, Boşcanean Igor – III loc.

La această competiţie s-au desfăşurat mai multe stiluri de luptă, precum: Voievod, Kickboxing, Karate, Taecwando, Lupta universală. Luptătorii noştri s-au întîlnit în finale cu luptătorii stilului Kickboxing. Cîştigătorii au fost premiaţi cu diplome de onoare şi medalii.

Mulţumim d-lui Soltan Iurie, directorului „Nistrean –Grup”, care ne-a susţinut financiar pentru a participa la acest campionat. În luna mai echipa noastră se pregăteşte pentru a participa la Campionatul Naţionalla K-1, care se va avea loc în or. Hînceşti. Să le dorim sportivilor multă sănătate şi succes pe viitor în cariera de sportiv şi în viaţă.

Lasa un comentariu

Nume
Email
Comentarii
Contact
MD-4572, Republica Moldova,
raionul Dubăsari, satul Coşniţa, str. Păcii 70.

E-mail:  dubasari@list.ru

Echipa s. Pîrîta – campioni la Festivalul de Arte Marţiale - Consiliul Raional Dubăsari

дубоссарский районный совет

Aдрес Дубоссарского Районного Совета

дубоссарский районный совет, Aдрес Дубоссарского Районного Совета,

descmeta

descmeta