Harta site-ului
Ajutor
Cupa Drapelului Republicii Moldova la Kickboxing

La data de 28-29 aprilie 2023 în or.Chișinău, în incinta Manejului de Atletism s-a desfășurat ,,Cupa Drapelului Republicii Moldova la Kickboxing 2023”. Cupa s-a desfășurat conform regulilor internaționale WAKO. La acest turneu au participat peste 300 de sportivi din toate colțurile Republicii Moldova. A fost un campionat foarte interesant și cu o concurență foarte mare în unele categorii de greutate. Cupa a fost organizată de către Federația Națională Oriental-Kickboxing a R.M., în comun acord cu structurile de forță din țară. Discipolii Școlii sportive raionale Dubăsari, membri a Clubului Sportiv Respect-Gym (Pîrîta și Doroțcaia) au participat la acest turneu sportiv important. Responsabil de deplasarea echipei a fost desemnat d-ul Bacioi Vadim, antrenor proba kickboxing a filialei s.Doroțcaia. După o zi de lupte elevii noștri s-au întors cu următoarele merite:
Diordiev Valentin - locul I - deținătorul Cupei (Doroțcaia), kick-light, 16 sportivi în categorie (-81 kg).
Polovic Alexandru - locul III (Doroțcaia), 4 sportivi în categorie, K-1 (-69 kg).
Sajin Denis- locul III (Doroțcaia), 4 sportivi în categorie, K-1 (-67kg).
Diordița Artiom - locul III (Pîrîta), 32 sportivi în categorie, kick-light (-37kg).
Boț Leon - locul V (Pîrîta), 32 sportivi în categorie, kick-light (-37kg).
Craijdan Bogdan - locul V (Pîrîta), 32 sportivi în categorie, kick-light (-32kg).
Acest campionat a fost o experiență foarte bună pentru toți discipolii noștri, indiferent dacă au învins sau au cedat. Este o motivație pentru o mai bună evoluție la campionatele care urmează să participăm. Bravo tuturor care au avut curajul să lupte pe ringul de box, au făcut un pas foarte important în dezvoltarea sa fizică și psihologică pentru atingerea scopurilor propuse.
Mulțumim tuturor care contribuie la dezvoltarea tinerei generații, asigurarea condițiilor de antrenament și motivarea de a practica modul sănătos de viață. Mult succes tuturor!